;

Kategori 2

I raskategori 2: Tävlande i grupp. Så ingår kattraserna American Curl korthårAmerican Curl långhårLa PermMaine CoonNeva MasqueradeNorsk skogkattSibirisk kattTurkisk angora. Vi har inte alla kattraser representerade i Calmare kattklubb, men vi har många och nedan visar vi dessa uppfödare.

Norsk skogskatt


 

S*Fairyhearts–diplomerad

Marie Strandberg
Ljungbyholm
0480-305 48
fairyhearts_nfo@hotmail.com

 


 

S*Garpriket's–diplomerad

Ingegerd Johansson
Gamleby
070-265 10 48
ingegerd@garpriket.se
www.garpriket.se


 

S*Lyckokattens–diplomerad

Birgitta Bergström
Västervik
070-564 22 92
birgitta.hyllman@telia.com
www.lyckokattens.se


 

S*Silverflake's

Susanne Jönsson & Mattias Glimsö
Växjö
0470-55 04 78
susanne@silverflake.se


 


 

SE*Ullrtass´s–diplomerad

Amy Kriozere
Emmaboda
0723868499
ullrtasscats@gmail.com
www.ullrtass.org


 

Maine Coon


 

S*IslandCoon's–diplomerad

Annelie Björk
Karlskrona
0455-456 86, 0708-43 11 43
islandcoons@telia.com
www.islandcoons.se


 

S*Landborgens–diplomerad

Pernilla Persson
Färjestaden
0485-56 57 58
pernilla@landborgens.se



 

SE*Lazy Lynx–diplomerad

Niklas Johansson
Trekanten
0737288128
lazy-lynx@hotmail.com
www.LazyLynx.se


 

S*LittleFarm

Carina Ringström
Figeholm
0722-975571
info@littlefarm.se
cinna.r555@gmail.com
www.littlefarm.se


 

S*Pearl Coon's

Anette Mårtensson
Ronneby
0733-98 50 10
pearlcoons@gmail.com
www.pearlcoons.se

 


 

Neva Masquerade


 

S*IslandCoon's–diplomerad

Annelie Björk
Karlskrona
0455-456 86, 0708-43 11 43
islandcoons@telia.com
www.islandcoons.se


 

Sibirisk katt


 

SE*Bullaburra

SE* Bullaburra


Ancilla van Engelen
Ladö Hermansdal
355 74 Värends Nöbbele
0729371298
ancilla@bullaburra.nl
www.voffhundcentrum.se


 

SE*Gongroff's–diplomerad

Petra Varga
Bergkvara
0708-97 30 10
gongroff2007@hotmail.com
www.gongroffs.se


 

S*Silkedals–diplomerad

Camilla Karlsson
Köpingsvik
0485-72217, 073 716 84 40
silkedals@hotmail.com
www.silkedals.se


 

SE*TwiCat's

Marina Johansson
Fågelmara
070-873 77 22
marina-johansson@hotmail.se